انواع تست های کوررنگی

کوررنگی چیست؟​

کلمه “کوررنگی” باعث این تصور اشتباه می شود که افراد کوررنگ قادر به دیدن هیچ رنگی نیستند در حالیکه فقط یکی از انواع کوررنگی هست که این افراد همه چیز را به صورت سیاه و سفید می بینند. این نوع کوررنگی و یا کوررنگی کامل بسیار نادرتر از دیگر انواع کوررنگی است.

کوررنگی وضعیتی است که تعداد قابل توجهی از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. از هر 12 مرد، یک نفر و از هر 200 خانم، 1 نفر کور رنگی دارند. کوررنگی که به عنوان اختلال تشخیص رنگ نیز شناخته می شود، یک اختلال بینایی است که بر توانایی درک دقیق رنگ ها تأثیر می گذارد. این وضعیت به طور معمول ارثی است و در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد.

انواع کوررنگی. کوررنگ ها چطور می بینند. علت کوررنگی. شبیه ساز کوررنگی

اگر تصاویر بالا از نظر شما اختلاف زیادی با هم ندارند، به احتمال زیاد کوررنگی دارید

چرا تست کوررنگی ضروری است؟

  • تا حالا شده درباه رنگ یه چیزی با کسی اختلاف نظر داشته باش؟ احتمالا یکی از شما کوررنگ بوده که فقط با انجام تست کوررنگی معلوم میشه کی کوررنگی داره.
  • اکثر افرادی که کوررنگی ضعیف دارند، اصلا نمی دانند که کوررنگ هستند!
  • کوررنگی از مادر به فرزند به ارث میرسه، در حالیکه ممکنه مادر، کوررنگی نداشته باشه!
  • شغل هایی هستند که برای افراد کوررنگ ممنوع هستند، بهتر هست قبل از رسیدن به اون لحظه از وضیعت چشممون آگاهی داشته باشیم

بهترین تست کوررنگی

تست کوررنگی شکل های هندسی

در بین نقاط رنگی، شکل هندسی را که می بینید، از بین چهار گزینه تست انتخاب کنید و روی دکمه “بعدی” کلیک کنید.

هزینه تست 33 هزار تومان

رایگان

تست کوررنگی ایشی هارا

در بین نقاط رنگی، عددی را که می بینید، از بین چهار گزینه تست انتخاب کنید و روی دکمه “بعدی” کلیک کنید.

قبل از شروع تست به نکات زیر توجه فرمایید

• عینک با لنز رنگی به چشم نداشته باشید

• نور صفحه خود را روی ۱۰۰٪ قرار دهید

• در اتاقی با نور طبیعی این تست را انجام بدید

• در بعضی از تصاویر عددی نوشته نشده، گزینه هیچکدام را اتنخاب کنید

• برای اطمینان از درستی نتایج تست کوررنگی، حتما هر دو تست ایشی هارا و شکل های هندسی را انجام دهید. 

 

اهمیت آگاهی از کوررنگی​​

کوررنگی می تواند تأثیر قابل توجهی بر جنبه های مختلف زندگی روزمره افراد داشته باشد. از کارهای ساده مانند انتخاب لباس و استفاده از رنگ ها در کارهای روزمره، مشکلات تحصیلی، محدودیت در انتخاب شغل و مشاهده علایم بیماری ها تنها بخشی از این چالش ها می باشد. در محل کار، کوررنگی می تواند فرصت های شغلی و رشد شغلی را محدود کند.

کوررنگی در کودکان

کوررنگی تشخیص داده نشده می تواند منجر به مشکلات تحصیلی برای کودکان شود، زیرا بسیاری از مواد آموزشی برای انتقال اطلاعات به رنگ متکی هستند.  کودکانی که از نظر کوررنگی غربالگری نمی‌شوند ممکن است در پیشرفت تحصیلی خود دچار نا امیدی و شکست شوند.

از مهمترین تاثیرات عدم تشخیص کوررنگی در دانش آموزان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. بر اساس تحقیقات انجام شده، از هر 10 دانش‌آموز کوررنگ، 4 نفر سعی می‌کنند از انجام تکالیف مدرسه و فعالیت‌های مربوط به رنگ‌ها اجتناب کنند و تقریباً نیمی از آنها علاقه کمتری به نقاشی، طراحی، پیاده‌ روی در طبیعت و سفرهای علمی به موزه‌های هنری دارند.
  2. نظرسنجی‌ها نشان داد که بیش از 1 نفر از هر 3 دانش آموز کوررنگ می‌گویند که معلمان وقتی نمی‌توانند تکالیف مدرسه مربوط به رنگ را درک کنند، از آنها ناامید شده‌اند.
  3. یکی از 4 دانش آموز کوررنگ توسط همکلاسی ها یا معلمان به دلیل کوررنگی مسخره شده است.
  4. در سراسر جهان، معلمان و مربیان از کوررنگی بی اطلاع هستند. اغلب اوقات، این باعث می شود که دانش آموزان کوررنگ توسط معلمان اشتباها دانش آموز با “مشکلات یادگیری” قلمداد شوند.

داستان دیگران

من برای استخدام باید تست کوررنگی می دادم، و اونجا بود که فهمیدم کوررنگی دارم. کاش زودتر می دونستم.
محمود
کلی گشتم دنبال تست کوررنگی بالاخره اینجا این تست و پیدا کردم که جواب تست رو هم میده. متوجه شدم پسرم کوررنگی داره 🙁
مرجان
من شک داشتم که شاید کوررنگ باشم، بعد تست فهمیدم کوررنگی خفیف دارم. تست مفیدی بود حتما یه بار همه باید تست بدن.
امیر

نحوه انجام تست کوررنگی ایشی هارا

در این تست تصویری به شما نشان داده می شود که با نقطه های رنگی ایجاد شده. عددی به انگلیسی در بین این نقطه ها وجود دارد ( مانند عدد 12 در تصویر زیر). در زیر تصویر گزینه هایی از اعداد مختلف وجود دارد که شما یکی از آنها را باید انتخاب کنید و به تصویر بعدی بروید. بعضی از تصاویر هیچ عددی در آنها نیست و شما باید گزینه هیچکدام را انتخاب کنید که جواب تست شما صحیح باشد.

در پایان تست با توجه به پاسخ های شما نتیجه تست به شما نشان داده می شود.

نحوه انجام تست شکل های هندسی

در این تست تصویری به شما نشان داده می شود که با نقطه های رنگی ایجاد شده. در بین این نقطه ها یک شکل هندسی ساده (مربع، دایره، ضربدر) وجود دارد ( مانند شکلمربع در تصویر بالا). در زیر تصویر گزینه هایی از شکل های مربع، دایره و وجود دارد که شما یکی از آنها را باید انتخاب کنید و به تصویر بعدی بروید. بعضی از تصاویر هیچ شکل هندسی در آنها نیست و شما باید گزینه هیچکدام را انتخاب کنید که جواب تست شما صحیح باشد.

در پایان تست با توجه به پاسخ های شما نتیجه تست به شما نشان داده می شود.

سوالات متداول

رایج ترین علامت کوررنگی استفاده اشتباه از رنگها و یا نام بردن اشتباه اسم رنگ ها می باشد. برای اطلاعات بیشتر به بلاگ مراجعه فرمایید. این مقاله را مطالعه کنید: کوررنگی چیست و علایم کوررنگی

دو نوع سلول در شبکیه چشم وجود دارند، یکی مسئول تشخیص روشنایی و دیگری مسئول تشخیص رنگ ها می باشد. سلول های تشخیص رنگ، رنگهای قرمز، سبز و آبی را تشخیص میدهند. در صورت وجود نداشتن و یا نزدیکی این سلولهای رنگی به یکدیگر اطلاعات نادرستی به مغز ارسال میشود که این اختلال در تشخیص درست رنگ ها به عنوان کوررنگی شناخته می شود.این مقاله را مطالعه کنید: علت کوررنگی چیست

به علت ژنتیکی بودن اختلال تشخیص رنگ یا کوررنگی، درمانی برای آن وجود ندارد. شاید بعضی از عینک ها به بهبود دیدن رنگ ها کمک کنند ولی باعث دیدن رنگ های جدید نمی شوند. این مقاله را مطالعه کنید: آخرین درمان کوررنگی

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کوررنگی لطفا به صفحه کتاب های راهنما مراجعه فرمایید. 

انواع گوناگونی از تست های تشخیص کوررنگی وجود دارد. معروف ترین این تست ها، تست ایشی هارا و تست کورنگی اشکال هندسی می باشند. در وب سایت koorrangi.ir شما می توانید به هردوی این تست ها را به صورت رایگان انجام دهید.

میزان دقت تست های کوررنگی آنلاین: با توجه به متفاوت بودن رنگ ها در گوشی ها و مانیتورهای مختلف،و احتمال خطا در انتخاب جواب تست ها توسط کاربر، این تست نمی تواند مبنای دقیق کوررنگی باشد و برای آزمایشات دقیق شما نیاز به دیدن یک چشم پزشک دارید. 

تست های کوررنگی طراحی شده توسط تیم “خانه کوررنگی” به سرپرستی آقای مهندس حسام طاهری

حق انحصاری نشر و پخش و تمام حقوق مادی و معنوی مربوط به محتوای اين پايگاه، از جمله شامل کليه تصاوير، تست های کوررنگی، متون موجود در کتاب های راهنما و فایل های مشخصات و محصولات ، متعلق به سایت koorrangi.ir بوده و مشمول حمايت‌های مقرر در قانون تجارت الکترونيک (مصوب 1382) به ويژه مواد 62 و 74 آن قانون می‌باشد.