آیا همه ما
رنگ ها را مثل هم می بینیم؟

واقعیت این هست که، اگر رنگ چیزی آبی است، همه ما آن را آبی می بینیم! اما اگر به این سادگی نباشد چه؟ 

 تا حالا متوجه شدید چقدر با جنس مخالف سر یک رنگ خاصی بحث می‌کنید؟ این امر به این دلیل است که عملکرد چشم ها و مغز ما کاملاً یکسان نیست و افراد رنگ‌ها را متفاوت درک می‌کنند، درک رنگ‌ بین زن و مرد هم بسیار متفاوت است… 

بیایید عمیق تر کاوش کنیم

چالش سطح دانش رنگ ها

رنگ آبی را چه کسانی کشف کردند؟

🔘اقوام مصری

🔘 یونانی ها

🔘سرخ پوستان

انسان ها دنیا را به
7 رنگ مختلف می بینند

برای مثال، اکثر افراد دارای سه نوع گیرنده نور در چشم برای شناسایی رنگ‌های مختلف دارند. اما گاهی اوقات، یک تغییر ژنتیکی می‌تواند باعث شود که یک نوع مخروطی تغییر کند، یا به کلی حذف شده و دید رنگی دگرگون شود. برخی از افراد کوررنگ هستند. برخی قدرت‌های ماورایی در دیدن رنگ‌ها دارند.

کوررنگی چیست؟ انواع کوررنگی تست کورنگی، راهنمای جامع کوررنگی برای والدین و معلمین

قرمز شما

آبی دیگریست!​

پژوهشگران باور دارند که ما ما در واقع می‌توانیم رنگ‌ها را متفاوت مشاهده کنیم. جوزف کارول از کالج پزشکی ویسکانسین، پژوهشگر بینایی، گفت: «قرمز یک نفر ممکن است آبی فرد دیگری باشد و برعکس. شما ممکن است واقعا خون را به صورت رنگی ببینید که دیگران آن را آبی می‌نامند و آسمان را به رنگی که دیگران به آن قرمز می‌گویند».

داستان
توت فرنگی آبی

این هفته از مردی ۴۰ ساله که به بیماری بسیار نادری به نام “آگنوزیای رنگ” مبتلا شده است، خبری منتشر شد. گزارش حاکی از آن بود که «او می‌توانست رنگ‌های بسیار شبیه هم را با ترتیب درست کنار هم قرار دهد اما نمی‌توانست رنگ‌هایی مانند قرمز، سبز، آبی، زرد و نارنجی را مرتب کند. او نتوانست رنگ ماشینش را تصور کند و حتی نتوانست بفهمد تصویر توت‌فرنگی‌ آبی‌ که به او داده شده، عجیب است.

3 داستان عجیب کوررنگی

نیل هاربیسون Neil Harbisson
هنرمند معاصر، نوازنده و فعال سایبورگ است که بیشتر برای توانایی گسترش درک خود در شنیدن رنگ‌ها و درک رنگ‌های خارج از توانایی چشم انسان شناخته می‌شود. او اولین شخصی در دنیا است که یک آنتن ادغام شدهٔ استخوانی (Osseointegration) در جمجمه خود دارد. هاریبسون دنیا را سیاه و سفید می بیند و با استفاده از این دستگاه میتواند صدای رنگ ها را بشنود!

در سال ۲۰۱۰، هاربیسون بنیاد سایبورگ را تأسیس کرد که یک سازمان بین‌المللی برای کمک به انسان‌ها برای تبدیل شدن به انسان-ربات است.

همه ما مارک زاکربرگ رو می شناسیم و اکثرمون یه صفحه فیسبوک داشتیم. مارک کوررنگی داره و به همین علت هم رنگ لوگوی فیسبوک آبی هست، حتی رنگ لوگوی شرکت متا هم آب هست. جالبه بدونید اکثر لباس هایی که مارک زاکربرگ میپوشه طوسی هستند که زیاد وقتش رو صرف انتخاب لباس نکنه (چون کوررنگی داره نمی تونه).

کوررنگی ارثی است و از مادر به فرزند می رسد در حالیکه مادر کوررنگی ندارد. به همین علت کثرا متوجه کوررنگی خود و یا فرزندشان نمی شوند. از هر 12 مرد یک نفر کوررنگ است، این تعداد در خانم ها کمتر  می باشد.

کوررنگی به معنی سیاه و سفید دیدن دنیا نیست، شما اگر کوررنگ باشی بعضی رنگ ها رو می بینی و برخی رو گاها اشتباه میگیرید. تنها راه تشخیص کوررنگی تست های کوررنگی ایشیهارا و اشکال هندسی می باشد.

هدیه ویژه برای شما

برای اطمینان از سلامت بینایی شما، هدیه ما به شما دانلود رایگان کتاب طنز خاطرات مرموز یک کوررنگ بعد از اتمام تست زیر هست

شروع تست بینایی سنجی

برای شروع هر یک از تست ها به صورت آنلاین، بر روی دکمه “شروع تست” کلیک نمایید.  کلیه تست ها مطابق استانداردهی بین المللی می باشند

تست بینایی سنجی ایشی هارا

این تست بینایی سنج، توسط پروفسور Ishihara در دانشگاه توکیو برای تشخیص اختلال تشخیص رنگ ساخته شده است. با شروع تست شما تصاویری پر از نقطه های رنگی میبینید که اعدادی در آنها نوشته شده است و گزینه هایی در زیر عکس قرار داده شده. از بین گزینه ها عددی را که دیده اید انتخاب کنید و روی دکمه "بعدی" کلیک کنید. این کار را تا آخر ادامه دهید تا نتیجه تست شما مشخص شود.

تخفیف ویژه + هدیه

هزینه تست 243 هزار تومان فقط 43 هزار تومان می باشد که در پایان تست دریافت می شود

تست کوررنگی شکل های هندسی

تست بینایی سنجی "اشکال هندسی"، با استفاده از شکل های هندسی ساده، یکی از معتبرترین تست های کوررنگی است که قادر به تشخیص هر دو نوع کوررنگی قرمز-سبز و آبی-زرد می باشد. علاوه بر بزرگسالان این تست مناسب برای کودکان و افرادی است که نمی توانند اعداد را به راحتی بخوانند.

تخفیف ویژه + هدیه

هزینه تست 243 هزار تومان فقط 43 هزار تومان می باشد که در پایان تست دریافت می شود