چه چیزی باعث کوررنگی می شود؟ علت کوررنگی

چرا برخی افراد کوررنگی دارند؟ آیا علتش آسیب دیدگی به چشم آنهاست و یا علت آن در ساختار ژنتیکی خانواده آنهاست؟

شاید اولین سوال در ذهن خیلی از افراد و یا حتی شما این باشد که چه چیزثی باعث میشود یک فردی کوررنگ باشد. در این مقاله سعی میکنیم به زبان ساده به بیان علت کوررنگی بپردازیم.

اگر در مورد کوررنگی اطلاع زیادی ندارید ابتدا این مقاله را بخوانید: کوررنگی چیست؟ انواع کوررنگی

علت کوررنگی

بسیای از ویژگی های بدن ما ژنتیکی هستند، مثلا افراد یک خانواده بلند قد هستند، یا چشمان رنگی دارند، و یا موی فرفری دارند. کوررنگی هم یک اختلال ژنتیکی هست. به شکلی که فرد کوررنگ در شبکیه چشم دارای تفاوت در گیرنده های رنگی هست که با اکثر افراد متفاوت است.

گیرنده های رنگ در چشم سه رنگ قرمز، سبز، و آبی (RGB) را تشخیص میدهند و با ارسال سیگنالی به مغز در مورد میزان هر یک از این رنگ ها در هر چیزی که به آن نگاه میکنیم، به ما میگوید که آن چیز جه رنگی دارد.

اختلال تشخیص رنگ و یا کوررنگی زمانی رخ میدهد که یک یا چند تا از گیرنده های رنگ در چشم یا وجود ندارند (شخص قادر به دیدن اون رنگ اصلا نیست، مثلا رنگ قرمز یا سبز و یا آبی)، و یا نزدیک هم هستند و سگنال اشتباه به مغز ارسال میکنند (کوررنگی ضعیفکه فرد قادر به دیدن آن رنگ هست، مثلا قرمز را می بیند ولی قرمز تیره را با قهوه ای اشتباه میگیرد).

کوررنگی ارثی است و توسط یک ژن در کروموزوم “X” ایجاد می شود. یک مرد دارای کروموزوم (XY) هست و فقط دارای یک کروموزوم X است که همیشه از مادر به ارث می رسد، در حالی که یک خانم (XX) دارای دو کروموزوم X است، یکی از طرف پدر و دیگری از طرف مادراست.

یک مرد با یک کروموزوم X مبتلا به کوررنگی از مادرش، کوررنگ خواهد بود. زنی که فقط یک کروموزوم X تحت تاثیر کوررنگی دارد ولی کوررنگ نیست، ممکن است این ژن را به یکی از فرزندانش منتقل کند.

یک خانم تنها زمانی می تواند کوررنگ باشد که مادر و پدرش کوررنگ باشند. به همین دلیل است که کوررنگی مردان را بیشتر از زنان مبتلا می کند.

20 نکته در مورد کوررنگی که باید بدانید
10 سوال عجیبی که مردم از کوررنگ‌ها می پرسند
5 باور غلط در مورد کوررنگی

تست کوررنگی ایشیهارا، تست آنلاین کوررنگی، در از کجا بدونیم کوررنگی داریم؟

شدت کوررنگی

شدت کوررنگی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. بسیاری از افراد چنان علائم خفیفی دارند که از اختلال تشخیص رنگ خود غافلند. والدین ممکن است تنها زمانی متوجه مشکل کودک شوند که کودکان شروع به یادگیری نام های مختلف رنگ ها کنند.

7 ویژگی برتر کوررنگ ها! محاسن عجیب کوررنگی

علائم کوررنگی عبارتند از:

  • ناتوانی در تشخیص تفاوت بین طیف های رنگ های یکسان یا مشابه. این بیشتر در مورد قرمز و سبز یا آبی و زرد اتفاق می افتد.
  • دیدن سبز و قرمز به صورت خاکستری/قهوه ای.
  • افراد کوررنگ ممکن است رنگ آبی را سبز ببینند و یا  رنگ زرد را از قرمز تشخیص دهند
  • نوشتن یا نقاشی کشیدن فقط با یک رنگ
  • استفاده از رنگ های نامناسب هنگام رنگ آمیزی یک شی – مانند رودخانه بنفش یا برگ های قرمز.
  • در نوعی از کوررنگی فرد ممکن است رنگ زرد و یا سبز را بنفش و یا خاکستری ببیند
  • در برخی از انواع کوررنگی ممکن است فرد به طور کامل یکی از رنگ های آبی، زرد، قرمز و یا سبز را نبیند

جدیدترین روش های درمان قطعی کوررنگی

تشخیص کوررنگی

برای تشخیص کوررنگی یک تست کورنگی معروف به اسم ایشیهارا تست وجود دارد که توسط یک پروفسور ژاپنی ابداع شده. شما هم اکنون به صورت آنلاین و رایگان می توانید این تست را به صورت انجام دهید.

نحوه انجام تست کوررنگی ایشیهارا 

تست کوررنگی ایشیهارا به منظور تشخیص کوررنگی در افراد درست شده است. این تست توسط پروفسور Shinobu Ishihara در دانشگاه توکیو خلق شده است.

با شروع تست شما تصاویری پر از نقطه های رنگی میبینید که اعدادی در آنها نوشته شده است و گزینه هایی در زیر عکس قرار داده شده. از بین گزینه ها عددی را که دیده اید انتخاب کنید و روی دکمه “بعدی” کلیک کنید. این کار را تا آخر ادامه دهید تا نتیجه تست شما مشخص شود.

  • توجه داشته باشید که فقط 5 ثانیه میتوانید هر تصویر را ببینید
  • در بعضی از تصاویر عددی نوشته نشده. گزینه هیچکدام را اتنخاب کنید

چند نفر در دنیا کوررنگی دارند؟

کوررنگی بسیار در جوامع رایج است. تقریبا از هر 12 مرد یک نفر کوررنگی دارد و از هر 200 خانم تنها یک نفر کوررنگی دارد. میزان کوررنگی میتواند در نژاد های مختلف متفاوت باشد ولی به طور تقریبی 8% از آقایون و 0.5% از خانم ها در دنیا کوررنگی دارند. تعداد افراد کوررنگ در جهان بیشتر از 350 میلیون نفر است که حتی از کل جمعیت امریکا هم بیشتر است. در ایران تقریبا بیشتر از 3.5 میلیون نفر کوررنگی دارند.

مشکلات روزمره افراد کوررنگ

افراد کور رنگی در زندگی روزمره با مشکلات زیادی روبرو هستند که افراد با دید معمولی از آن آگاه نیستند. حتی در ساده‌ترین فعالیت‌ها از جمله انتخاب و تهیه غذا، باغبانی، ورزش، رانندگی ماشین و انتخاب لباس برای پوشیدن، با چالش های زیادی مواجه هستند. حتی این افراد ممکن است در محل کار خود با مسایلجدی روبرو شوند زیرا گاها اطلاعات را در محل کار به درستی درک نکرده اند.

چه چیزی باعث کوررنگی می شود؟ علت کوررنگی
راهنمای کامل والدین برای کودکان کوررنگ
راهنمای معلمان – دانش آموزان کوررنگ

روش درمان کوررنگی

کوررنگی یک اختلال ژنتیکی است و درمان آن فقط از طریق اصلاح ژنتیک می باشد که در حال حاضر به  صورت آزمایشگاهی دانشمندان مشغول کار بر روی آن هستند. در سال 2009 اولین آزمایشات بر روی میمون ها نتیجه بخش بود و در سال 2020 هم آزمایشی بر روی دو کودک که کامل کوررنگی داشتند با موفقیت انجام شده است.

با اینکه نتایج خوبی از این آزمایش ها به دست آمده حتی در آبنده هم این نوع درمان ژنتیکی ممک است فقط در کودکی تاثیر گذار باشد و فقط رای نوع خاصی از کوررنگی.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کوررنگی لطفا به صفحه کتاب های راهنما مراجعه فرمایید. در این صفحه کتابهایی برای والدین، کودکان، معلمین و پزشکان قرار دارد که میتونید به صورت کاملا رایگان آنها رو مطالعه کنید.

کوررنگ ها چطور می بینند؟ عکس های شبیه سازی شده کوررنگی

برای افزایش سطح آگاهی جامعه در مورد کوررنگی، شما هم با به اشتراک گذاری این مقاله میتوانید در این مسیر کنار ما باشید.

هرگونه کپی برداری از مقالات این سایت بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

کارشناس کوررنگی | معمار و طراح خالق اولین دوره های آموزشی برای افراد کور رنگی در جهان. در سال 2018 تصمیم گرفتم محصولی بسازم که تمام عمرم به عنوان یک کوررنگ به آن نیاز داشتم. در طول سالها فعالیت دوره های مخصوص کودکان و الدین، هنرمندان، معلمین، و دوره آموزش جامع به این آموزش ها اضافه شد. هم اکنون می توانید به صورت رایگان به تمام این دوره ها دسترسی داشته باشید (دوره ها به زبان انگلیسی می باشد). www.colorblindguide.com