5 نکته قبل خرید عینک کوررنگی: قیمت و نحوه کار آنها

اگر به خرید عینک کوررنگی برای خود، فرزندتان و یا هدیه دادن آن به شخصی دیگری فکر می کنید، باید چند نکته را بدانید تا مطمئن شوید که خرید این عینک های کوررنگی ایده خوبی است یا خیر.

آیا عینک های کور رنگی کار می کنند؟

مقالات زیادی در اینترنت وجود دارد که برخی از آنها معتقدند که این عینک ها برای افراد کوررنگ کار می کنند در حالی که برخی دیگر نظرات مخالفی دارند.

اگر بپرسید “آیا این عینک ها واقعا می توانند کوررنگی را درمان کنند؟” پاسخ خیر است. اما آنها می توانند به برخی از افراد کوررنگ کمک کنند تا بین رنگ هایی مانند بنفش و آبی یا قهوه ای و سبز تمایز قائل شوند.

عینک های کوررنگی برای افراد کوررنگ ممکن است توانایی آنها را در درک تفاوت برخی رنگ ها بهبود بخشد. این شیشه ها با مواد معدنی خاصی ساخته شده اند تا برخی از طول موج های بین سبز و قرمز را که می تواند مغز را گیج کند جذب و فیلتر کنند تا کاربر عینک بتواند تفاوت این رنگ ها را بهتر تشخیص دهد.

عینک های کوررنگی برای افرادی که کوررنگی آنها به دلیل فقدان کامل گیرنده های رنگ قرمز یا سبز در چشم آنها شده، تغییر نمی دهد. این عینک به هیچ وجه گیرنده های نور، اعصاب بینایی یا قشر بینایی فرد را برای رفع کوررنگی تغییر نمی دهد و به این دلیل هست که به عنوان درمان کوررنگی در نظر گرفته نمیشوند.

دوباره عرض میکنم، این عینک های کوررنگی، درمان کوررنگی نیست، و همچنین نتایج بین افراد با نوع های مختلف کوررنگی متفاوت است. افراد زیادی هستند که عینک کوررنگی اصلا برایشان کار نمی کرد.

چه چیزی باعث کوررنگی می شود؟ علت کوررنگی
راهنمای کامل والدین برای کودکان کوررنگ
راهنمای معلمان – دانش آموزان کوررنگ

از کدام برند عینک کوررنگی بخریم؟

همه برندهای عینک های کوررنگی تقریبا از یک تکنولوژی مشابهی در عینک خود برای فیلتر کردن رنگ ها استفاده می کنند، اما قیمت آنها بسته به کیفیت عینک، روش تولید آن و کشور سازنده متفاوت است.

دو تا از معروفترین برند های قدیمی عینک های کوررنگی:

  1. EnChroma
  2. Pilestone

برخی از عینک‌های اصلاح کوررنگی برای استفاده در فضای داخلی طراحی شده‌اند، جایی که نور مصنوعی می‌تواند بر نحوه دیدن رنگ‌ها تأثیر بگذارد. برخی دیگر عمدتاً برای استفاده در فضای باز طراحی شده اند. آنها در نور خورشید بهتر عمل می کنند زیرا رنگ بیشتری را روی لنزها ارائه می دهند.

7 ویژگی برتر کوررنگ ها! محاسن عجیب کوررنگی

قیمت عینک کور رنگی چقدر است؟

Enchroma شرکت امریکایی

قیمت عینک های انکروما Enchroma برای فضای بیرون

$229 – $389

قیمت عینک های انکروما Enchroma برای فضای داخلی

$229 – $429

قیمت عینک های انکروما Enchroma برای کودکان

$189

Pilestone شرکت چینی

قیمت عینک های پایل استون Pilestone بزرگسالان

$99 – $359

قیمت عینک های پایل استون Pilestone برای کودکان

$94

آیا وقتی عینک کوررنگی را بگذارم گریه می کنم؟

من اینطور فکر نمی کنم. دلایلی برای آنچه که در ویدیوهای انتشار یافته از واکنش کاربران این عینک ها می بینید وجود دارد (گریه کردن با زدن این عینک ها به چشم). من فکر می کنم برخی از آن ویدیوها از بخش بازاریابی این شرکت ها هستند و واقعا نمیشود به عنوان واکنش عمومی آنها را قبول کرد زیرا محدودیت هایی برای کارهایی این عینک ها با توجه به انواع کوررنگی در کربران وجود دارد.

اما من متوجه شدم که در اکثر این ویدیوها همیشه شخص کوررنگ به عنوان سورپرایز این هدیه را دریافت میکند، که نشان می دهد بخشی از این واکنش گریه کردن به علت وزن احساسی این هدیه خاص هست که نشان دهنده توجه دیگران به مشکل کوررنگی آن شخص هست و اینکه آنها میخواهند به او کمک کنند. این زیبا است و باعث گریه مردم می شود.

20 نکته در مورد کوررنگی که باید بدانید
10 سوال عجیبی که مردم از کوررنگ‌ها می پرسند
5 باور غلط در مورد کوررنگی

بعد از خرید عینک کور رنگی چه باید کرد؟

در وب سایت شرکت های تولید کننده این عینک ها آمده است که کاربران نیاز دارند برای ساعت ها و در برخی موارد روزها این عینک را به چشم داشته باشند تا این تغییرات بینایی در چشم آنها شروع شود و اینطور نیست که به محض استتفاده از این عینک رنگ ها دردنیای پیش روی شما متفاوت شود. به همین خاطر این شرکت ها مدت زمانی را در نظر میگیرند که گر در این مدت عینک برای شما کا نکرد شما میتوانید این عینک را تا 60 روز به شرکت برگردانید و پول خود را بگیرید (که البته در ایران این امکان وجود ندارد).

اکثر افراد درابتدا شروع به استفاده ازعینک های کوررنگی در مکان های مختلفی می کنند و در این مدت از استفاده از آن واقعا لذت می برند (در صورتی که عینک کار کند) و بعد از مدتی کمتر از آنها استفاده میکنند. جدا از جذابیت دیدن رنگ ها یا تمایز بین رنگ هایی مانند رنگ های آبی و بنفش، سبز و قرمز و قهوه ای، استفاده درست از رنگ ها می تواند زندگی ما را بهبود بخشد. این چیزی است که افراد کوررنگ باید آن را وارد زندگی خود کنند تا تغییرات واقعی را به عنوان یک فرد کوررنگ ببینند.

جدیدترین روش های درمان قطعی کوررنگی

خطرات پنهان نادیده گرفتن تست های کوررنگی در کودکان و بزرگسالان

آیا یک فرد کوررنگ می تواند طراح شود؟ | نکات تخصصی
5 شغلی که کوررنگ ها باید از آنها اجتناب کنید

نتیجه گیری

احتمالا سوال شما این باشد مه “بلاخره این عینک کوررنگی را بخریم یا نه؟”

به نظر من اگر توان مالی لازم را دارید که این عینک گران قیمت و لوکس را بخرید حتما این کار را انجام دهید چون اگر این عینک برای شما کار کند تجربه خوبی خواهد بود و در مواردی هم به شما خیلی کمک می کند، مثل خرید کردن پوشاک و یا ست کردن رنگ لباس هایتان که می تواند تاثیر زیادی در زندگی و جذابیت شما بگذارد.

اگر هم قیمت بالای این عینک ها مانع خرید شما می شود، با یادگیری ترکیب رنگ ها و استفاده از اپلیکیشن های کوررنگی همچنان می توانید قدمی برای بهبود زندگی خود بردارید تا روزی که به کمک هوش مصنوعی در آینده و یا ارزان شدن این عینک ها از تکنولوژی جدید استفاده کنید مثل اکثر افراد کوررنگ در دنیا.

دوستانی هم که علاقه مند هستند می توانند از قسمت حمایت های مالی سایت مبلغی را در اختیار ما بگذارند که با رسیدن به حد قیمت این عینک ها، ما بتوانیم آنها را تهیه کنیم و در نمایشگاه ها و فضاهای عمومی در ایران آن ها را در اختیار دیگران بگذاریم که شانس استفاده از این عینک ها را به آنها بدهیم و از هم حمایت کنیم.

کارشناس کوررنگی | معمار و طراح خالق اولین دوره های آموزشی برای افراد کور رنگی در جهان. در سال 2018 تصمیم گرفتم محصولی بسازم که تمام عمرم به عنوان یک کوررنگ به آن نیاز داشتم. در طول سالها فعالیت دوره های مخصوص کودکان و الدین، هنرمندان، معلمین، و دوره آموزش جامع به این آموزش ها اضافه شد. هم اکنون می توانید به صورت رایگان به تمام این دوره ها دسترسی داشته باشید (دوره ها به زبان انگلیسی می باشد). www.colorblindguide.com